Utløpt cn-standard EU / TED

Norway – Gamma counters – 25/02800 - Procurement of a HPGe detector for DSA

☆ Bokmerk
Tilbudsfrist 11. desember 2025
Estimert verdi 6 500 000 kr
Publisert 2. desember 2025

📊 Få full anbudsanalyse (PDF)

4-siders rapport med kjøperens historikk, sannsynlige konkurrenter, pris-benchmark og risiko-signaler. 199 kr per anbud. Pro-abonnenter får 10/mnd inkludert.

Sammendrag fra kunngjøring og vedlegg (AI-generert)

Hva skal kjøpes inn?
Det skal anskaffes 1 bærbar elektrisk kjølt HPGe-detektor for feltmålinger, med opsjon på 2 ekstra detektorer. Utstyret skal kunne brukes til høyoppløselig gamma-spektrometri i forbindelse med atom- og radiologisk beredskap.

Sentrale krav til leverandør
- Detektoren må være godkjent for transport med fly, både nasjonalt og internasjonalt.
- Utstyret skal kunne brukes utendørs og i det norske klimaet.
- Detektoren må være forberedt for matematisk effektivitetkalibrering.
- Leveransen skal inkludere programvare for spektrumanalyse.

Praktiske forhold
- Det er en opsjon for å kjøpe 2 ekstra detektorer.
- Leveransen skal være tilpasset feltmålinger.
- Det er ikke oppgitt spesifikke detaljer om kontraktslengde eller antall leveranser per år.

Tildelingskriterier
Ikke spesifisert i utdraget.

Generert fra kunngjøring og 0 vedlegg. Les originaldokumentene for autoritative krav.

Beskrivelse

The Norwegian Radiation Protection and Nuclear Safety Authority (DSA) has operational duties within nuclear and radiological emergency preparedness in Norway. In addition, the DSA is also a part of IAEA's response and assistance network RANET, with exercises and assignments internationally. One of the most important analytical methods in nuclear and radiological emergency preparedness is high-resolution gamma spectrometry with HPGe detectors, where one out of the energy spectrum from the detector can identify and quantify gamma-emitting radionuclides. In a nuclear or radiological emergency or incident it is important to be able to transport measuring equipment to the location and under field conditions quickly to perform gamma spectrometric measurements with or without an external power source. It has to be possible to do the measurements outdoors and in the climate prevailing in Norway. The instrument (and supplied batteries) has to be approved for transportation by air both nationally and internationally. There is a large variety in geometry of samples or objects that might be analysed. It is therefore a requirement that the detector is prepared for mathematical efficiency calibration. The detectors must be delivered complete with spectrum analysis software. To strengthen our capabilities in high resolution gamma spectrometry for nuclear or radiological emergency preparedness, we will acquire 1 portable electric cooled HPGe detector (with option for 2 more) for field measurements.

Markedskontekst

Basert på 3 historiske tildelinger innen samme bransje.

2 623 000 kr Typisk kontraktverdi (median)
2 233 000 kr – 5 877 000 kr Prisspenn (min – maks)
1 Ulike leverandører har vunnet i denne nisjen

Mest aktive vinnere

  • Gammadata Instrument AB 3 kontrakter

Se alle vinnere innen Strålingsmonitorer →

Bransjekoder (CPV)

38341600 - Strålingsmonitorer 38945000 - Gammatellere 90721600 - Strålingsvern

Om denne anskaffelsen

Denne kunngjøringen ble publisert på TED (EU) 2. desember 2025 av Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet. Estimert verdi er 6 500 000 kr, eks. mva.

Tilbydere bør lese hele konkurransegrunnlaget nøye og merke seg kvalifikasjonskrav, tildelingskriterier og frister. Spørsmål til konkurransen rettes til oppdragsgiver.

Andre anbud fra Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet

Flere anbud i samme bransje